Το V-ALERT στο INTE 2015

Στο Διεθνές Συνέδριο για τους Νέους Ορίζοντες στην Εκπαίδευση (International Conference on New Horizons in Education) – INTE 2015, το οποίο πραγματοποιήθηκε στη Βαρκελώνη της Ισπανίας στις 10-12 Ιουνίου 2015, οι εταίροι του V-ALERT παρουσίασαν δημοσίευση με τίτλο: «Personalized Context-Aware Recommendations in 3D Virtual Learning Environments».
 Barcelona-holiday

Συγγραφείς του άρθρου είναι οι: Andrina Granić, Πανεπιστήμιο του Σπλιτ (Σπλιτ, Κροατία), Βίκυ Μαράτου, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (Πάτρα, Ελλάδα), Χρίστος Μεττούρης, Πανεπιστήμιο Κύπρου (Λευκωσία, Κύπρος), Γιώργος Α. Παπαδόπουλος, Πανεπιστήμιο Κύπρου (Λευκωσία, Κύπρος) και Μιχάλης Ξένος, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (Πάτρα, Ελλάδα). Το άρθρο δίνει μια περιγραφή του σχεδιασμού και υλοποίησης του context-aware recommender συστήματος του 3D εικονικού μαθησιακού περιβάλλοντος του V-ALERT.

DSCN8227

Το σύστημα αυτό λαμβάνει υπόψη σχετική πληροφορία όπως το περιβάλλον πλαίσιο (context), τον χρήστη/εκπαιδευόμενο, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και το ιστορικό του, ούτως ώστε να παρέχει προσωποποιημένες εισηγήσεις (recommendations) βοήθειας κατά την εκμάθηση. Επιπλέον, το άρθρο παρουσιάζει τα αποτελέσματα από την πιλοτική αξιολόγηση ευχρηστίας τα οποία θα ληφθούν υπόψιν στην τελική, ανασχεδιασμένη έκδοση του 3D εικονικού μαθησιακού περιβάλλοντος.»

DSCN8230